Dwie kadencje i dosyć

Kongres Młodego Samorządu > Aktualności > KMS 2015 > Dwie kadencje i dosyć

post cover

Dwie kadencje i dosyć

  • Kategoria: KMS 2015 
  • Komentarze (0) 

Kiedy Adam Bachleda-Curuś w 1995 r. rozpoczął rządy w Zakopanem, miał 36 lat i był jednym z najmłodszych burmistrzów w kraju. Dlatego chętnie przystał na propozycję wystąpienia w Dusznikach i podzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniem z najmłodszymi samorządowcami. – Jesteście przyszłością Polski, bo jutro sięgniecie po wyższe stanowiska – mówił do uczestników.

Usłyszeli oni wiele wskazówek: – Trzeba otaczać się lepszymi od nas. To niełatwe, ale tylko wtedy możemy się rozwijać – przekonywał prelegent. Jego zdaniem wójt, burmistrz czy prezydent ma być przede wszystkim kreatorem idei i musi umieć przekonać do tych idei swoich współpracowników. Istotna jest też umiejętność oddawania innym inicjatywy i możliwości działania. Bardzo ważna – dbałość o stosunki międzyludzkie w ratuszu, żeby ludzie chcieli i potrafili ze sobą współpracować. Zdaniem Adama Bachledy-Curusia rządy jednej osoby nie powinny trwać dłużej niż dwie kadencje.
– Nie przeszkadzać to za mało! – tak mówił o stosunkach samorządu z biznesem jako przedsiębiorca, który do pozycji jednego z najbogatszych Polaków doszedł praktycznie od zera. – Trzeba pomagać, bo jak się nie pomoże, to ludzie będą inwestować za granicą, gdzie warunki są o wiele bardziej sprzyjające. I to już się dzieje! – ostrzegał. Tymczasem w Polsce wciąż mnożny się trudności. Atmosfera bywa do tego stopnia niesprzyjająca, że burmistrzowie obawiają się nawet spotykania z przedsiębiorcami. W tym kontekście Bachleda-Curuś wysoko ocenił wstępną ofertę inwestycyjną, jaką otrzymał od burmistrza Dusznik-Zdroju, a przecież od początku kadencji upłynęło zaledwie cztery miesiące.
Liczne pytania przeciągnęły spotkanie znacznie ponad planowany czas. Prelegenta nagrodzono gromkimi brawami.

Na zdjęciu Adam Bachleda-Curuś. Fot. Kuba Malik.

Ostatnie wpisy

Nadchodzące prelekcje