Dziennikarz, czyli człowiek

Kongres Młodego Samorządu > Aktualności > KMS 2015 > Dziennikarz, czyli człowiek

post cover

Dziennikarz, czyli człowiek

  • Kategoria: KMS 2015 
  • Komentarze (0) 

Czuję się onieśmielony, bo praca w telewizji to zupełnie coś innego, niż takie spotkanie twarzą w twarz… – witał się z uczestnikami Kongresu Młodego Samorządu Bogdan Rymanowski, mistrz telewizyjnego dziennikarstwa, autor popularnego programu publicystycznego TVN24 „Kawa na ławę”.

Wójtowie, burmistrzowie i prezydenci uważnie słuchali rad redaktora, jak postępować z przedstawicielami mediów. – Dziennikarz to też człowiek. I nie jest taki straszny, jak się wydaje – przekonywał Rymanowski. – Choć stara się grać eksperta, to tak naprawdę na niczym się dogłębnie nie zna. Dziennikarza należy możliwie dobrze poznać, najlepiej w bezpośredniej rozmowie. Rozmowa jest wręcz niezbędna zwłaszcza w sytuacji niezrozumienia czy konfliktu. Dla tych, którzy dopiero zaczęli swoją pierwszą w życiu kadencję, kontakt z mediami może wydawać się trudny, ale… – Nie można się bać, trzeba próbować, zachować zimną krew i mieć to za sobą. Każdy popełnia błędy, dziennikarze również…
Swoje wystąpienie Rymanowski przeplatał barwnymi często przykładami z własnej kariery, wesołość wzbudził zwłaszcza wątek o wpadkach właśnie. Zachęcał, by nie traktować dziennikarzy jak wrogów albo jak narzędzi, ale uczciwie i po partnersku. Nie należy jednak oczekiwać, że to będą relacje łatwe i przyjemne. – Politycy i dziennikarze to system naczyń połączonych, to pokrewne zawody, wzajemnie od siebie zależne. Skazane na współpracę. Są jak małżeństwo, mają dni lepsze, ale również te ciche.
Liczne pytania do red. Rymanowskiego sprawiły, że ostatnia piątkowa prelekcja wyszła daleko poza przewidziane ramy czasowe. Wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast mieli jeszcze okazję porozmawiać z dziennikarzem nieco później podczas krótkiego spotkania integracyjnego na Jamrozowej Polanie.

Na zdjęciu Bogdan Rymanowski, fot. Kuba Malik.

Ostatnie wpisy

Nadchodzące prelekcje