Gdy kasa gminy świeci pustkami

Kongres Młodego Samorządu > Aktualności > KMS 2015 > Gdy kasa gminy świeci pustkami

post cover

Gdy kasa gminy świeci pustkami

  • Kategoria: KMS 2015 
  • Komentarze (0) 

Podstawowe informacje o aspektach partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP) przekazał uczestnikom kongresu specjalista szkoleń biznesowych Jarosław Stankiewicz.

Co zrobić, kiedy ma się potencjał i pomysł, ale w kasie gminy nie ma pieniędzy? – W ramach partnerstwa można wykonać każde przedsięwzięcie, nie tylko te największe, trzeba tylko znaleźć partnera i ubrać to w ramy prawne – wyjasniał. Najważniejsze jest porozumienie, bo samorządowcy często nie rozumieją przedsiębiorców i odwrotnie. Każda ze stron musi wyraźnie określić swoje interesy. – Pieniędzy na inwestycje obecnie nie brakuje, trzeba tylko przygotować taką ofertę, która – realizując cel publiczny – zapewni przedsiębiorcy zysk.
PPP jest szeroko stosowane na Zachodzie, a nawet w Polsce przedwojennej planowano wybudowanie tym sposobem metra w Warszawie. Obecnie w kraju warunki dla PPP są ustabilizowane, wypracowano dobre praktyki, jest wiele wzorów. – PPP to bardzo fajna forma, nie bójcie się jej. Sądzę, że wielu z was nie będzie miało wyjścia i będzie to jedyna metoda, żeby zrobić coś w gminie, której możliwości inwestycyjne się wyczerpały.

Na zdjęciu Jarosław Stankiewicz, fot. Kuba Malik.

Ostatnie wpisy

Nadchodzące prelekcje