Uwaga, szkoła!

Kongres Młodego Samorządu > Aktualności > KMS 2017 > Uwaga, szkoła!

post cover

Uwaga, szkoła!

  • Kategoria: KMS 2017 
  • Komentarze (0) 

„System jest antykreatywny, młotkowy. Nie mobilizuje uczniów ani nauczycieli. Przestańmy odgórnie sterować oświatą. Im bardziej nią sterujemy, tym gorzej wychodzą na tym uczniowie!”

Brawami zareagowali samorządowcy na tę i inne wypowiedzi Janusza Laski, znanego kłodzkiego nauczyciela, działacza społecznego i oświatowego.

Dyskusję zdominowała ocena stanu polskiej oświaty, której model Laska określił jako XIX-wieczny, kompletnie nie przystający do wyzwań czasu, nudny, wręcz szkodliwy. Dlatego, jak twierdzi, większość rodziców traktuje dziś szkołę tylko jako środek do uzyskania świadectwa. Jego zdaniem reforma jest bezsensowna, nie przyniesie żadnych pozytywnych skutków, wręcz przeciwnie.

Z aplauzem spotkały się również słowa burmistrza Zakroczyna, wcześniej nauczyciela, Artura Ciecierskiego, który zwrócił uwagę na kwestię motywowania pedagogów: – To nauczyciele są kluczem do poprawy jakości kształcenia. Im się musi chcieć!

Laska: – Metal ostrzy się o metal… Radziłbym samorządom skupiać w szkołach świetnych ludzi, to promieniuje… Ale póki nie zmieni się metodyki, to nic się w szkolnictwie nie poprawi.

Samorządy prowadzą większość szkół w Polsce, więc to one będą wprowadzać reformę w życie. – Samorządy nie powinny zostać same z tą reformą, a na razie tak to wygląda – mówił Ciecierski. – Bzdurą jest twierdzenie, że nauczyciele nie będą zwalniani, to nieuniknione. A politycznie zapłacą za to organy prowadzące, a więc i burmistrzowie i wójtowie – ostrzegał.

Panel dyskusyjny: Techniczne aspekty organizacji jednostek oświatowych wg reformy szkolnictwa. Uczestnicy: Janusz Wrzal – dolnośląski wicekurator oświaty, Janusz Laska – nauczyciel, Artur Ciecierski – burmistrz Zakroczymia, Małgorzata Więckowska – Związek Nauczycielstwa Polskiego. Prowadzący: Joanna Bigos – RODM. (16.03.2017)

Ostatnie wpisy

Nadchodzące prelekcje