Biznes w rozkroku

Kongres Młodego Samorządu > Aktualności > KMS 2017 > Biznes w rozkroku

post cover

Biznes w rozkroku

  • Kategoria: KMS 2017 
  • Komentarze (0) 

„Znam wójta gminy, który nigdy nie spotyka się z inwestorami, bo uważa, że jest za wysoko, wysyła zastępcę… Samorząd musi zrozumieć, że przedsiębiorca chce zarobić pieniądze. Banał, ale nie wszyscy to sobie uświadamiają i robią z tego zarzut.”

To wypowiedź Piotra Dytki, który podkreśla, że atmosfera kreowana przez samorządowców wokół biznesu jest istotnym warunkiem współpracy. Samorząd powinien kształtować postawy urzędników, radnych i obywateli, nie występować z pozycji siły, przyjąć perspektywę służebności, by właściwie realizować potrzeby mieszkańców. – Dobre relacje są kluczowe – uważa Maks Kraczkowski. – Mimo upływu dekad, ciężko jest zmienić mentalność ludzi, wciąż jest nieufność strony publicznej do biznesu. Na zachodzie jest partnerstwo, my się dopiero tego uczymy. Kiedy w 1863 r. w Londynie otwierano pierwszą stację metra, my szykowaliśmy się do powstania listopadowego. To symbolizuje różnice i zapóźnienia. Ponadto wiele szkody wyrządziło polityczne wykorzystywanie relacji biznes – samorząd.

Inwestując, muszę wiedzieć, że wszyscy w gminie są za mną – oznajmia Marek Jakubiak.  – Dla nas, przedsiębiorców, nie ma nic gorszego, niż niepewność i brak przejrzystości – mówi Krzysztof Sietczyński.

Tylko ok. 25 proc. projektów partnerstwa publiczno-prywatnego kończy się realizacją. Dlatego państwo będzie wspierać rozwój PPP – poinformował Patryk Darowski. Ale ta forma współpracy samorządu i biznesu obrosła już tak złą sławą, że przekonywanie do niej będzie bardzo trudne. Bo przecież jest jeszcze jedno „P” – prokurator. Karkołomne procedury, ryzyko prawne – tylko nieliczni próbują w to wchodzić. Marek Jakubiak: – O zmianach tylko się mówi, pokazuje na slajdach. A przedsiębiorczość jak stała w rozkroku, tak stoi.

Samorządowcom też nie jest łatwo w tej współpracy, nie brakuje barier formalnych i prawnych – Posłowie powinni przywrócić samorządność samorządom – wytyka Bartosz Kobus, wiceburmistrz miasta i gminy Krzywiń. To jedna z tych gmin, w które próbowano PPP. Nie wyszło.

Panel dyskusyjny: Polskie firmy dla samorządu – polski samorząd dla firm. Czy polski samorząd ma możliwości korzystania z ofert polskich firm przy realizacji swoich kluczowych zadań oraz inwestycji? Co samorządy mogą zrobić, aby rozwijać polski biznes? Uczestnicy: Piotr Dytko – prezes KGHM Cuprum, Maks Kraczkowski – wiceprezes PKO BP, Marek Jakubiak – biznesmen i poseł, Patryk Darowski – wicedyrektor Departamentu Finansowania Strukturalnego BGK, Krzysztof Sietczyński – prezes Towarzystwa Biznesowego. Prowadzący: Tomasz Wiśliński – prezes Fundacji Przyszłość Pokoleń. (17.03.2017)

Ostatnie wpisy

Nadchodzące prelekcje