Co powiedziałby Tesla?

Kongres Młodego Samorządu > Aktualności > KMS 2017 > Co powiedziałby Tesla?

post cover

Co powiedziałby Tesla?

  • Kategoria: KMS 2017 
  • Komentarze (0) 

Słonko świeci, to masz prąd. Wiadomo, z paneli na dachu. Nadwyżkę sprzedajesz do sieci. Nie ma słonka i… też masz elektrykę! Tym razem ty ciągniesz z sieci.

Skąd ciągnie sieć? Nie, nie z tej gigantycznej elektrowni na węgiel, setki kilometrów stąd. Z tej małej, na biogaz, w sąsiedniej gminie. I od sąsiada, co ma wiatrak. I jeszcze z innych źródeł. Sterują tym komputery. Bilans sprawdzasz na smartfonie. Opłaca się, dlatego wszystko masz na prąd. Wszyscy mają. I wreszcie jest czym oddychać zimą.

Gdyby Tesla ożył, to nie poznałby dzisiejszego świata. Z wyjątkiem systemu energetycznego, który wciąż ma cechy tego używanego w XIX wieku. Rewolucja już stoi w drzwiach: energię zaczynają produkować jej konsumenci. Przewiduje się, że indywidualnych producentów będą w kraju nawet setki tysięcy. Jak wykorzystać ten potencjał? Jak uniknąć chaosu?

Odpowiedzią na te wyzwania maja być lokalne organizacje wytwarzające energię, skupujące jej nadwyżki od prosumentów i zarządzające dystrybucją: klastry energii. Klastry będą współpracować z istniejącą siecią energetyczną, ale w przyszłości mogą całkowicie się od niej odciąć, korzystając jedynie z własnego inteligentnego systemu energetycznego. To byłaby szczepionka na zagrożenie blackoutem. Technologia już jest. Powstają pilotażowe projekty. Potrzebne jest jeszcze dobre prawo.

Panel dyskusyjny: Klastry i autonomiczne regiony energetyczne – projekt, zamysł ustawy. Plan działania dla bezpieczeństwa energetycznego Polski. Uczestnicy: Ireneusz Zyska (przewodniczący Parlamentarnego Zespołu Górnictwa i Energii), Wojciech Myślecki (Global Investment Corp.), Daniel Raczkiewicz (prezes zarządu Grupy IEN), Artur Michalski (wiceprezes NFOŚiGW), Albert Gryszczuk i Daniel Fryc (Zgorzelecki Klaster Rozwoju Odnawialnych Źródeł Energii i Efektywności Energetycznej), prowadzenie: burmistrz Dusznik-Zdroju Piotr Lewandowski. (17.03.2017)

Ostatnie wpisy

Nadchodzące prelekcje