Okienko wirtualne

Kongres Młodego Samorządu > Aktualności > KMS 2017 > Okienko wirtualne

post cover

Okienko wirtualne

  • Kategoria: KMS 2017 
  • Komentarze (0) 

Korzystanie z e-administracji powinno być tak proste, jak wykonanie przelewu za pośrednictwem bankowości elektronicznej. Jest?

Niestety, jeszcze nie, przynajmniej nie do końca. W wielu przypadkach nie da się załatwić całej sprawy online i petent musi być wzywany do urzędu, np. celem uzupełnienia dokumentów. Na dodatek negatywne doświadczenia z niedopracowanymi e-usługami pokutują niechęcią ludzi do posługiwania się tymi narzędziami.

Nic dziwnego, że w dziedzinie e-administracji Polska plasuje się na jednym z ostatnich miejsc w Unii Europejskiej. A przecież możliwość załatwienia sprawy przez Internet to oszczędność czasu i energii, to także usprawnienie pracy urzędów.

Żeby skorzystać z e-administracji za pośrednictwem platformy ePUAP, obywatel musi poświadczyć swój sieciowy profil. Jeszcze do niedawna trzeba się więc było pofatygować do uprawnionego urzędu, np. urzędu gminy. To też zniechęcało. Szczęśliwie pojawił się pomysł, by wykorzystać do tego bankowość elektroniczną. Wszak Polacy mają 13 milionów kont bankowych, a banki przecież znają swoich klientów. Jako pierwsze zaoferowało taką funkcję PKO BP, dołączają inne. I to działa.

Większość czynności administracyjnych jest związanych z pracą samorządu. Bez samorządów, ich doświadczenia, nie da się więc przeprowadzić tej elektronicznej rewolucji. Dlatego Ministerstwo Cyfryzacji jest otwarte na propozycje. Jak ta, zgłoszona przez jednego z samorządowców: zintegrować wypłacanie zasiłków dla bezrobotnych z usługami bankowymi.

Priorytetem Ministerstwa Cyfryzacji jest teraz usprawnianie istniejących i wprowadzanie nowych usług. Jeśli usługa będzie dobra, to do wirtualnych urzędów nie trzeba będzie specjalnie nikogo zapraszać.

Profil Zaufany – otwarcie się na obywatela. Możliwości, promocja wśród mieszkańców, uczenie się nowoczesnego mieszkańca. Z Tomaszem Napiórkowskim z Ministerstwa Cyfryzacji rozmawiał Jan Jaśkowiak – radny Rady Miejskiej Świdnicy, Fundacja Młoda Rzeczpospolita. (18.03.2017)

Ostatnie wpisy

Nadchodzące prelekcje