Zawaliliśmy!

Kongres Młodego Samorządu > Aktualności > KMS 2017 > Zawaliliśmy!

post cover

Zawaliliśmy!

  • Kategoria: KMS 2017 
  • Komentarze (0) 

– tak Michał Dworczyk podsumował dotychczasowe działania w kwestii repatriacji Polaków. – To wstyd dla państwa polskiego, że tak długo nie może sobie z tym poradzić.

Niemcy potrzebowali zaledwie pięciu lat, by sprowadzić z terenów byłego Związku Radzieckiego milion swoich rodaków. A do Polski wróciło zaledwie ok. 6 tys. osób w ciągu ostatnich 20 lat.

To ma się zmienić, obowiązek ma zostać wypełniony. W Sejmie jest już rządowy projekt nowelizacji Ustawy o repatriacji. Przewiduje nowe rozwiązania ułatwiające powrót i osiedlanie się w Polsce osób polskiego pochodzenia, zesłanych lub deportowanych przez władze ZSRR, a także potomków tych osób.

Najważniejsze: procesem repatriacji będzie się teraz zajmowało państwo, a nie samorządy. Po wejściu w życie znowelizowanej ustawy do Polski ma przyjechać ok. 10 tys. rodaków w ciągu niespełna dekady.

Temat bardzo blisko dotyczy samorządów, bo to przecież one przyjmują repatriantów u siebie. Tymczasem nowe przepisy zmniejszają finansową pomoc rządu kierowaną do gmin na osiedlenie nowych obywateli. To nie wróży dobrze. Z drugiej strony każda nowa para rąk do pracy jest teraz w wielu miejscach bardzo pożądana.

Panel dyskusyjny: Repatrianci i ich miejsce w gospodarce i społecznościach. Jak repatriantów osiedlać, zatrudniać i asymilować? Uczestnicy: Michał Dworczyk – sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej, Tomasz Janik – naczelnik Wydziału ds. Repatriacji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ilona Gosiewska – Stowarzyszenie Odra-Niemen. Prowadzenie: Dariusz Mącarz – wiceprezes Fundacji Młoda Rzeczpospolita, RODM Wrocław. (18.03.2017)

Ostatnie wpisy

Nadchodzące prelekcje