Zjechali do Dusznik-Zdroju z całej Polski

By rządzić umiejętniej

Młodzi wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast. Wybrani liczniej niż kiedykolwiek przedtem, zaledwie przed kwartałem. W dniach 19-21 marca szkolili się, integrowali i wymieniali świeże doświadczenia – podczas pierwszego Kongresu Młodego Samorządu w Dusznikach-Zdroju. Spotkanie odbyło się dzięki wsparciu głównego sponsora – Banku Zachodniego WBK.

Najaktywniejsi przedstawiciele młodego pokolenia objęli w ostatnich wyborach samorządowych  190 stanowisk wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. To z myślą o tych swoich koleżankach i kolegach burmistrz Dusznik-Zdroju Piotr Lewandowski (30-latek) zwołał w swoim mieście kongres.

– Coraz więcej wyborców stawia na młodych, oczekując odważniejszych i szybszych zmian oraz nowego stylu zarządzania gminami. To dla nas wielkie wyzwanie. Musimy szybciej i sprawniej niż nasi zazwyczaj starsi poprzednicy nabyć jak najwięcej wiedzy oraz umiejętności korzystania z doświadczeń innych. Dlatego uznałem, że warto się spotkać, posłuchać rad ekspertów, wymienić pomysłami  i porozmawiać na ważne dla nas tematy – powiedział włodarz położonego przy granicy z Czechami dolnośląskiego uzdrowiska.

Do Dusznik zjechała na trzy dni prawie setka wójtów, burmistrzów i prezydentów miast z całej Polski, nawet najbardziej odległych miejsc na Pomorzu, Mazurach, Podlasiu, Podkarpaciu. Wśród nich najmłodsi: 25-letni prezydent Starachowic (woj. świętokrzyskie) Marek Materek, 25-letni burmistrz Dąbia (wielkopolskie) Tomasz Ludwicki i 26-letni wójt Dąbrówki (mazowieckie) Radosław Korzeniewski. – Spotkaliśmy się w Dusznikach w szerokim i różnorodnym gronie nie tylko z myślą o podniesieniu swoich kwalifikacji, ale także w przekonaniu, że samorządność może być bardzo ważną pozapolityczną płaszczyzną do rozmowy o Polsce – podkreślił burmistrz Lewandowski.

Tematyka kongresu była bardzo szeroka: sprawne przywództwo, kształtowanie wizerunku, współpraca z biznesem, a także z mediami, rola wolontariatu, korzystanie z funduszy europejskich i oczywiście działalność samorządu. Prelegentami byli m. in: prezes Banku Zachodniego WBK Mateusz Morawiecki, red. Bogdan Rymanowski, gen. Roman Polko, przedsiębiorca i samorządowiec Adam Bachleda-Curuś oraz prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.

Uczestników oraz sporą grupę gości powitał w dusznickim Teatrze Zdrojowym im. Chopina prowadzący Marek Mazurkiewicz. – Choć dysponujemy dzisiaj bardzo wygodnymi nowoczesnymi środkami łączności, spotkanie pozostaje wciąż najważniejszym elementem komunikacji międzyludzkiej – przypomniał. Nic zatem dziwnego, że w podróży na spotkanie w Dusznikach niektórzy z wójtów, burmistrzów i prezydentów spędzili wiele godzin. Warto było – już w przerwie obiadowej słychać było wiele głosów uznania dla organizatorów kongresu.

Zaproszenie nie było konieczne, by wziąć udział w wydarzeniu. Przewidziano bowiem miejsca także dla publiczności.