Młodzi Samorządowcy ładują baterie w dolnośląskim uzdrowisku

Marzą o lepszym prawie i większych środkach

Od Andrzejewa w Mazowieckiem po Żukowice w Dolnośląskim. Blisko setka osób sprawujących funkcje wójtów, burmistrzów i prezydentów miast z całej Polski wzięła udział w II Kongresie Młodego Samorządu, który w dniach 7-9 kwietnia odbył się w Dusznikach-Zdroju. Wiek uczestników: do 35 lat. Prezydent Starachowic Marek Materek liczy najmniej, bo 26 wiosen. Wśród osób towarzyszących znalazł się, 21-letni zaledwie, radny powiatu Chojnów Grzegorz Gapski. Większość z przybyłych uczestniczyła w dusznickim spotkaniu po raz drugi.

W ostatnich wyborach samorządowych młodzi objęli 190 stanowisk wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. To znacznie więcej, niż poprzednio. Zdaniem burmistrza Dusznik Piotra Lewandowskiego (31), pomysłodawcy kongresu, coraz więcej wyborców stawia na młodsze pokolenie, oczekując odważniejszych i szybszych zmian oraz nowego stylu zarządzania gminami. – To dla nas wielkie wyzwanie. Musimy szybciej i sprawniej niż nasi zazwyczaj starsi poprzednicy nabyć jak najwięcej wiedzy oraz umiejętności korzystania z doświadczeń innych – wyjaśnia. Organizuje w swoim mieście kongres, by spotkać się innymi samorządowcami swojego pokolenia, posłuchać rad ekspertów, wymienić pomysłami i porozmawiać na ważne tematy. – Pomimo oczywistego stresu organizacyjnego, kongres jest dla mnie czasem ładowania baterii – wyznał otwierając imprezę po raz drugi.

Jak budować poparcie dla swoich decyzji i projektów, by osiągnąć sukces, jak zarządzać samorządem, korzystać z dedykowanych produktów bankowych, pozyskiwać unijne środki, współpracować z lokalnymi mediami i jak dobrze wypaść w telewizji – to tylko niektóre z tematów tegorocznego kongresu. W Teatrze Zdrojowym, gdzie odbywały się spotkania, wystąpili m.in.:  wiceprezydent Wrocławia Maciej Bluj, były burmistrz zakopanego, przedsiębiorca i miliarder Adam Bachleda-Curuś, pedagog prof. Mariusz Jędrzejko, były wiceminister obrony narodowej Romuald Szeremietiew, dziennikarz telewizyjny Marek Czyż.

W programie kongresu znalazł się również trening psychologiczny połączony z dyskusją na temat umiejętności godzenia funkcji publicznej z życiem osobistym oraz radzenia sobie w trudnych sytuacjach. A takich sytuacji, jak podkreślało wielu uczestników, jest za dużo. Z pewnością byłoby łatwiej, gdyby prawo było lepsze i gminna kasa zasobniejsza.

Aktualne kwestie, praktyczna wiedza, wymiana doświadczeń, nowe idee i pomysły, ale przede wszystkim możliwość osobistego kontaktu – to atuty dusznickiego spotkania wymieniane nie tylko przez gospodarza kongresu, ale przez wszystkich uczestników. Całkiem sporo z nich, obecnych na pierwszym kongresie, utrzymuje ze sobą kontakt lub chociaż śledzi poczynania innych. Głównie dzięki aktywności w mediach społecznościowych.

Kongres zorganizowano dzięki współpracy z partnerem strategicznym – PKO Bankiem Polskim.